Wrastający paznokieć – co z nim zrobić?
Jeżeli borykasz się ze schorzeniem, jakim jest wrastający paznokieć wiesz, że jest ono bolesne i bardzo nieprzyjemne. Jak sobie z nim radzić? I czemu nie wolno go zaniedbać? Odpowiemy sobie na te i inne pytania w poniższym artykule.
Wrastający paznokieć – co jest podstawą stanu chorobowego?
Schorzenie polega na tym, że płytka paznokciowa wrasta się w wał przypaznokciowy. Często taki paznokieć ukształtowany jest w literę C lub O.
Skąd bierze się wrastający paznokieć?
Bardzo często problem ten pojawia się na skutek:
- różnych urazów mechanicznych, nacisku, przydepnięcia,
- stanu chorobowego,
- wieloletniego nieprawidłowego obcinania paznokci,
- noszenia nieodpowiedniego obuwia – często u Pań, które wybierają wysoki obcas i wąskie noski, u Panów natomiast przy noszeniu za ciasnego obuwia,
- uprawiania niektórych dyscyplin sportowych, takich jak balet czy piłka nożna,
- nagłego wzrostu wagi ciała, np. w ciąży,
- predyspozycji genetycznych do występowania tego problemu.
Wrastający paznokieć jest również niebezpieczny dla osób chorujących na cukrzycę.
Jakie są objawy?
Wrastający paznokieć doprowadza przede wszystkim do bolesności. Może także dojść do krwawienia, jeżeli palec zostanie poddany urazowi, a nawet skończyć się może ropnymi wysiękami.
Do jakich konsekwencji może prowadzić wrastający paznokieć?
Zbagatelizowanie objawów i nieleczenie może skutkować powstaniem zanokcicy, czyli hipergranulacji. To tzw. dzikie mięso. Z kolei, gdy powłoki skórne zostają przerwane, rozwija się infekcja, pojawia się stan zapalny oraz obrzęk.
W jaki sposób leczony jest wrastający paznokieć?
Pierwszym etapem leczenia jest pobranie wymazu z treści ropnej, który pozwala wykonać antybiogram i dobrać odpowiednie antybiotyki podawane miejscowo. Najczęściej występującymi bakteriami w treści ropnej są Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae oraz Pseudomonas aeruginosa.
Tradycyjne zabiegi chirurgiczne opierają się na częściowym, klinowym wycięciu płytki, wycięciu obustronnym, a nawet na resekcji całej płytki paznokciowej.
Zabiegiem towarzyszącym terapii wrastającego paznokcia jest tamponowanie. Tutaj głównym narzędziem leczniczym jest gaza nasączona substancją leczniczą oraz antybiotykami.
Natomiast w zależności od stanu paznokcia my, chirurdzy, stosujemy kilka rodzajów klamer:
- Drutowa
Jej zasada działania jest podobna do tej z aparatu ortodontycznego. Jest to najskuteczniejsza metoda korekcyjna, stosowana również w bardzo zaawansowanych stadiach zapalnych. Wybiera się ją w przypadku paznokci mocno wrastających, grubych i zwiniętych.
- Plastikowa
W przypadkach kiedy nie ma wysięków ropnych, a wrastanie jest na lżejszym etapie, stosuje się ten typ klamry.
- 3TO
U dzieci oraz dorosłych z mocno wciśniętą płytką paznokciową stosuje się właśnie tę klamrę.
O czym należy pamiętać…
Wrastającemu paznokciowi towarzyszy zakażenie bakteriami, więc chorej osobie nie wolno korzystać ze wspólnych ręczników. W trosce o innych, aby nie narazić ich na zarażenie nie należy korzystać ze wspólnych miejsc, tupu sauny, baseny. Nie wolno również tego bagatelizować. Jak najszybsza wizyta u lekarza i podjęcie odpowiednich kroków w kierunku leczenia, może uchronić przed niebezpiecznymi zakażeniami ogólnoustrojowymi. Te niestety prowadzą do uciążliwych i niebezpiecznych zapaleń.
Podsumowując, przede wszystkim, jeżeli będziesz stosował się do podstawowych zasad dotyczących higieny paznokcia, powinieneś uchronić się przed bolesnymi i poważnymi konsekwencjami stanów zapalnych. Jeżeli jednak stan patologiczny, związany z paznokciem, nawiedził Twój organizm, udaj się do specjalisty po pomoc lekarską.