ikona mapki   

ul. Okrężna 51 | Grodzisk Mazowiecki 05-825,

Włókniaki, choć najczęściej niewinne, mogą stanowić nie tylko estetyczne, ale także medyczne wyzwanie. Włókniak to łagodna zmiana nowotworowa pochodząca z tkanki łącznej, która może przybierać różne formy i dawać różnorakie objawy. Ich usuwanie może być konieczne zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Ze względu na ich strukturę, wyróżnia się włókniaki miękkie i twarde.

Włókniaki miękkie

Te zmiany mają charakter wrodzony i mogą pojawiać się w różnym wieku. Mają postać miękkich guzów bądź guzków, a często i zwisających worków. Możliwe jest ich wprowadzenie w głąb skóry pod wpływem nacisku na przykład palcem. Zwykle ich liczba na ciele jest znaczna. Mają barwę skóry lub są od niej nieco ciemniejsze. Drobne włókniaki najczęściej pojawiają się na szyi lub karku, w szczególności u starszych kobiet. Nie znikają one samoistnie, można je usunąć tylko mechanicznie.

Włókniaki miękkie mogą również pojawiać się we wrażliwych miejscach, takich jak pachwiny, pod pachami czy na powiekach. Wtedy dochodzi do otarć i zadrapań na przykład za sprawą noszonej biżuterii. Nie należy to do przyjemnego ze względu na ich formę – mogą występować nie tylko w postaci grudek, ale i zwisów na nitkowatym kawałku skóry. Zauważyłeś je u siebie?

Włókniaki twarde

Z kolei włókniaki twarde to zmiany odczynowe włókniste, które powstają niezależnie od wieku. Najczęściej są pojedyncze i mniejsze od włókniaków miękkich. Są umiejscowione na skórze i również przesuwalne wraz z nią względem podłoża. Pod wpływem ucisku nie da się ich odprowadzić w głąb skóry, a najczęściej pojawiają się na kończynach i ich liczba wzrasta wraz z wiekiem. Ich usuwanie powodowane jest nie tylko kwestiami estetycznymi, ale przede wszystkim medycznymi.

Co zrobić kiedy zauważysz u siebie tego typu zmianę skórną?

Najlepszą decyzją, jaką możesz podjąć, jest konsultacja z lekarzem i ewentualne usunięcie tych zmian skórnych, bo mimo, że raczej nie należą do groźnych, to nie tylko szpecą, ale i przeszkadzają. Potrafią umiejscowić się czasem w miejscach, w których ich występowanie jest wyjątkowo uciążliwe.

Włókniaki same w sobie nie są groźne, bardzo rzadko zdarza się, żeby zagrażały życiu. Taka sytuacja może zaistnieć tylko i wyłącznie w przypadku, gdy zasłaniają one inną nieprawidłową strukturę bądź ją współtworzą. Sporo z nich jest silnie unaczynionych i po usunięciu mogą dość obficie krwawić. To powód dla którego należy poddać się zabiegowi eliminacji tylko pod okiem specjalisty, aby uniknąć jakichkolwiek powikłań.

W jaki sposób włókniaki są usuwane?

Sposobem na usunięcie włókniaków jest elektrochirurgia, czyli inaczej elektrokoagulacja. Stosowana może być w tym wypadku również bardzo podobna elektrosekcja. Metoda w skrócie polega na wycięciu zmiany przy pomocy specjalnego noża lub pętelki z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Zabieg taki odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Nierzadko stosowane są także metody takie jak klasyczne usuwanie chirurgiczne, szczególnie jeśli są to bardzo duże zmiany. Do wyboru jest również skorzystanie z usuwania laserowego.

Jak zadbać o siebie po wycięciu włókniaka?

O świeżą ranę po wycięciu należy odpowiednio dbać. Nie możesz zapomnieć o zmianie opatrunku. Miejsce zabiegu utrzymuj w suchości i czystości oraz przemywaj wodą utlenioną. Jest to jeszcze ważniejsze w przypadku ranek powstałych po usunięciu w zagięciu skóry.

Co ważne, niezbędna jest kontrola, ponieważ włókniaki niestety mają tendencje do nawracania i odrastania.

włókniakiPodsumowując, niezależnie od tego, że włókniaki to zmiany łagodne, nie zagrażające naszemu życiu, warto udać się z nimi do lekarza i usunąć je nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim z powodów medycznych.