ikona mapki   

ul. Okrężna 51 | Grodzisk Mazowiecki 05-825,

Znamiona są to rozmaite nieprawidłowości rozwojowe skóry, mające charakter wrodzony. Mimo tego, mogą się ujawniać w późniejszym okresie życia. Obejmują struktury ektodermalne oraz mezodermalne bądź obydwie jednocześnie. Utrzymują się przez całe życie. W zależności od punktu wyjścia wyróżnia się znamiona naskórkowe, w tym znamiona naskórkowe brodawkowate oraz brodawkę łojotokową. Spośród znamion melanocytowych wyróżnić można znamię barwnikowe naskórkowe, znamię barwnikowe komórkowe, znamię aktywne Spitz oraz znamię dysplastyczne i zespół znamion dysplastycznych. Do znamion wychodzących z gruczołów łojowych zalicza się znamię łojowe oraz gruczolaka łojowego. Spośród znamion naczyniowych znane są znamiona naczyniowe krwionośne oraz znamiona limfatyczne. Wyróżnia się także znamiona wychodzące z gruczołów potowych.

Znamiona barwnikowe brodawkowate usuwa się w przypadku jeśli są bardzo szpecące. Należy poddać się chirurgicznemu zabiegowi jego usunięcia. Można także poddać się krioterapii, względnie laseroterapii. Brodawkę łojotokową usuwa się poprzez wycięcie lub krioterapię płynnym azotem. Znamiona barwnikowe naskórkowe, w tym znamiona płaskie oraz plamy soczewicowate, a także starcze usuwa się poddając je bardzo łagodnemu działaniu płynnym azotem. Dokładnie polega to na zamrażaniu zmiany.

Znamiona barwnikowe komórkowe a także owłosione mogą być usuwane chirurgicznie ze względów kosmetycznych. Przed okresem pokwitania należy usuwać znamię wrodzone olbrzymie, gdyż istnieje możliwość jego zezłośliwienia. Znamię Spitza dawniej nazywane czerniakiem młodzieńczym usuwa się chirurgicznie, najlepiej przed okresem pokwitania. Rzadko dochodzi do wznowy, jednak jeśli już taka się pojawi, zalecany jest ponowny zabieg chirurgiczny. Pojawiające się w otoczeniu drobne satelity powinno się usuwać z szerszym marginesem zdrowej skóry. Gruczolaki łojowe usuwa się chirurgicznie bądź laserem, jeśli są to na tyle duże zmiany. Przy mniejszych wykorzystuje się zamrażanie płynnym azotem.

Znamiona wychodzące z gruczołów potowych usuwa się chirurgicznie jeśli mają postać pojedynczych guzków. Naczyniaki płaskie leczy się laseroterapią bądź zamrażaniem płynnym azotem. Podobnie jest z leczeniem naczyniaków gwiaździstych, tu stosuje się także elektrokoagulację. Naczyniaki chłonne zwykłe oraz jamiste mogą być usuwane chirurgicznie. W przypadku lymph-haemangioma korzysta się z laseroterapii..