Medycyna poszła już na tyle do przodu, że przyszycie uciętej nawet całej kończymy jest możliwe, a tym bardziej palca. Uratować można zarówno ucięty czubek palca jak i cały palec. Chirurdzy, którzy zajmują się takimi przypadkami dokonują wielokrotnie czegoś co można nazwać cudem. Dla powodzenia całego zabiegu, bardzo ważnym elementem jest odpowiednie zabezpieczenie uciętego palca.
Odcięty fragment, musi być transportowany w niskiej temperaturze. Nie może jednak dostać się do niego wilgoć. Nie wolno zabezpieczać bezpośrednio palca wraz ze śniegiem czy lodem. Najlepszą metodą jest włożenie odciętego fragmentu do suchej torebki i szczelne jej zawiązane, tak aby uniemożliwić przedostanie się niepożądanych substancji, bakterii i wszelkich materiałów, które mogłyby zmienić stan odciętego fragmentu i uniemożliwić wykonanie zabiegu przyszycia palca. Całość torebki, powinna zostać włożona do pojemnika z zimną wodą. W pojemniku takim mogą również pływać kostki lodu. Jeśli amputacji uległ jedynie czubek palca, należy go ułożyć we właściwej pozycji, na miejscu skąd został ucięty i obandażować palec. Taki niewielki amputowany fragment bardzo często przyjmuje się jako przeszczep, a w najgorszym przypadku stanowi tylko naturalny opatrunek. Można zgłosić się do chirurga w celu przyszycia takiego fragmentu odciętego palca, jednakże trzeba pamiętać o tym, że nawet po przyszyciu fragmentu na miejsce, skóra w tym miejscu utraci czucie na stałe.
Gdy dochodzi do amputacji nawet wydawałoby się tak niewielkiego fragmentu ciała jakim jest palec, bardzo groźnym jest zaistnienie sytuacji, w której może dojść do wykrwawienia się. Tutaj jest rola ratownika medycznego, czy też osoby będącej w pobliżu, nie tylko aby odpowiednio zabezpieczyć odcięty fragment czy też cały palec, ale i bardzo ważnym jest zadbanie o bezpieczeństwo osoby poszkodowanej. Nie zatamowanie krwawienia, może doprowadzić do śmierci. W pierwszej fazie po amputacji organizm uruchamia mechanizm obronny w postaci uruchomienia tak zwanej centralizacji krążenia. Krew odpływa z trzewi, skóry oraz mięśni i kierowana jest do serca, płuc oraz mózgu, wspomagając ukrwienie, które przez jakiś czas chroni przed wykrwawieniem, jednak ten stan nie trwa długo. Jest krótkotrwały, a gdy mechanizm ten zaprzestaje swojego działania, dochodzi do bardzo silnego krwotoku co niejednokrotnie skutkuje śmiercią poszkodowanego. Gdy dochodzi do amputacji części palca kończyny górnej, należy posadzić osobę poszkodowaną oraz unieść jej rękę i uciskać w okolicy nadgarstka. Ranę powstałą w wyniku amputacji należy zabezpieczać grubą warstwą jałowego opatrunku i zmieniać go tyle razy ile jest to potrzebne.
Gdy opatrunek przestaje przesiąkać, całość należy zabandażować. Kończynę należy również unieruchomić w łokciu, a poszkodowanego przykryć kocem termicznym, aby nie doszło do wyziębienia organizmu. Następnie zabezpiecza się odpowiednio odcięty fragment czy też cały palec.