Leczenie żylaków
Żylaki to odcinkowe rozszerzenie żyły bądź żył układu powierzchniowego. Są widoczne i trwałe. Żylaki kończyn dolnych zarówno w Polsce jak i na świecie, są jednym z najczęściej występujących schorzeń. Do czynników podwyższonego ryzyka ich wystąpienia zalicza się między innymi płeć, ciążę, predyspozycje genetyczne, zaparcia, siedzenie a także długotrwałe stanie. Żylaki można podzielić na pierwotne i wtórne.
Te pierwsze charakteryzują się samoistnym rozwojem. Powstają przede wszystkim ze względu na skłonności genetyczne, które ściśle powiązane są z określonym trybem życia. Zalicza się do niego między innymi ciąża, zbyt duża aktywność fizyczna czy też praca, która wymaga długotrwałego siedzenia lub chodzenia.
Żylaki wtórne z kolei, tworzą się już po przebytych stanach chorobowych lub jeszcze w trakcie ich trwania. Stany chorobowe to te, które wywołują zastój krwi w żyłach. Przyczyną wtórnego zapalenia żył najczęściej jest przebyte zapalenie żył głębokich. Po takim procesie chorobowym dochodzi do powstania zespołu pozakrzepowego. Poza wtórnymi żylakami, którymi charakteryzuje się ten zespół, współistnieją razem z nim obrzęki, zmiany troficzne skóry a także permanentne owrzodzenia, która najczęściej pojawiają się w okolicach przyśrodkowych kostek. Objawy, które mogą świadczyć, że dana osoba może mieć do czynienia z żylakami jest uczucie zmęczonych nóg, obrzęki, skurcze, które pojawiają się w nocy a także pieczenie. Są to dolegliwości wywołujące spory dyskomfort, które na dodatek mogą się nasilać w ciągu dnia. U kobiet występują częściej niż u mężczyzn i mogą również u nich pojawiać się przed miesiączką.
Wczesne wykrycie tego schorzenia, pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia. W ten sposób nie pogłębia się stanu chorobowego i można zniwelować nieprzyjemne dolegliwości. To co może niepokoić i sygnalizować żylaki kończyn dolnych to także pajączki naczyniowe oraz obrzęki, które bardzo często pojawiają się wieczorem. Do tego ból stóp i podudzi oraz bolesne skurcze mięśniowe.