ikona mapki   

ul. Okrężna 51 | Grodzisk Mazowiecki 05-825,

Zmiany zwyrodnieniowe stawów towarzyszą bardzo często osobom starszym i w podeszłym wieku. Są jednymi z częściej występujących i bardziej uciążliwych schorzeń w tym wieku. Jest to również jedna z najczęstszych przyczyn obniżenia sprawności populacji. Potocznie określane reumatyzmem. Kojarzą się raczej z późnym wiekiem życia oraz zawodami, które z racji swojego charakteru dużo bardziej narażają stawy i określone grupy mięśni na przeciążenia. U kobiet występują znacząco częściej. Jest to postępująca utrata chrząstki stawowej. Towarzyszy jej niedostateczna odbudowa chrząstki pokrywającej, także przebudowa podchrzęstnej warstwy kości oraz tworzenie się wyrośli kostnych. Zmiany postępują zwykle powoli. Mogą dotyczyć każdego stawu maziówkowego, jednakże najczęściej pojawiają się w stawach stóp, bioder, kolan, dolnych odcinków kręgosłupa szyjnego oraz lędźwiowego a także w stawach rąk.

Początkowo są to zmiany w postaci pęknięć i włokienkowatości, poprzez postępujące zniszczenie, a w efekcie końcowym całkowite odsłonięcie powierzchni stawowej. Chorobę zwyrodnieniową stawów można podzielić na pierwotną występującą bez konkretnej przyczyny oraz wtórną , której przyczyny są znane, bądź występują zaburzenia zwiększające ryzyko jej wystąpienia. Na jej wpływ mają także czynniki ryzyka ogólnego czyli wiek, otyłość, predyspozycje genetyczne, a także miejscowe takie jak nieprawidłowy kształt stawu, uraz czy też szczególny rodzaj aktywności fizycznej. Nieznajomość etiologii tego schorzenia, spowodowała rozdzielenie leczenia na farmakologiczne, niefarmakologiczne oraz chirurgiczne.

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia, należy skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć porady, w jaki sposób najbezpieczniej się leczyć aby zachować prawidłową ruchomość stawów czy też aby choroba nie pogłębiała się. Jeśli chodzi o metody leczenia chirurgicznego, stosuje się osteotomię korekcyjną, zabiegi artroskopowe w tym synowektomia, oczyszczanie stawu – debridement, płukanie stawu, synowektomię operacyjną a także endoprotezoplastykę. Obecnie korzysta się także z metod rekonstrukcyjnych, które określa się jako metody inicjujące procesy regeneracyjne, bądź metody tak zwanej inżynierii tkankowej. Coraz częściej bada się substancje zawierające kwa hialuronowy, jednak ich użycie wciąż wzbudza wiele kontrowersji.

Najskuteczniejsze sposoby to odpowiednie dbanie o stawy, tak aby nie trzeba było korzystać czy to z metod niefarmakologicznych a tym bardziej farmakologicznych i operacyjnych. Jednakże w wielu przypadkach nie obywa się bez leczenia. Odpowiednie leki, które odbudowują i rozluźniają w połączeniu z ćwiczeniami usprawniającymi a także obniżeniem masy ciała w przypadku otyłości, są w stanie dużo zdziałać. W przypadku gdy niezbędna jest operacja, należy koniecznie zadbać odpowiednio o stawy już po wykonanym zabiegu. Tylko w ten sposób, można się uchronić przed rozwojem choroby i przykrymi konsekwencjami również bólowymi i ograniczającymi możliwości ruchowe.

.