Zespoły bólowe kręgosłupa inaczej są nazywane mielopatią szyjną czy też bolesnym kręczem szyi. Dotyczą kręgosłupa i tkanek okołokręgosłupowych. Schorzenie to występuje dość często i jest bardzo uciążliwe dla chorego. Etiologia zespołów bólowych kręgosłupa jest wielokierunkowa. Bóle występujące przy tym schorzeniu, spowodowane są występującymi zaburzeniami oraz dysfunkcjami w obrębie samego kręgosłupa a także tkanek okołokręgosłupowych. Schorzenie to dotyczyć może każdego odcinka w kręgosłupie, choć niektóre z nich niosą większe ryzyko jego wystąpienia niż pozostałe.
Zwiększoną podatność na ich wystąpienie wykazuje dolny odcinek kręgosłupa – jest to aż 80% wszystkich zdiagnozowanych bólów. Najrzadziej dolegliwości dotyczą odcinka piersiowego, nieco częściej natomiast odcinka szyjnego. Schorzenie to może dotyczyć osób niezależnie od ich wieku. Do podstawowych przyczyn powodujących rozwój tego schorzenia zalicza się przeciążenie kręgosłupa a także struktur, które są anatomicznie i czynnościowo z nim powiązane. Jest to tak zwany czynnik mechaniczny. W wyniku przeciążeń dochodzi do zwyrodnień oraz drażnienia zakończeń bólowych w mięśniach, krążkach międzykręgowych, trzonach kręgów, więzadłach, torebkach stawowych, oponie twardej, pochewkach korzeni nerwowych oraz tkance łącznej w obrębie nerwów.
Postawienie prawidłowego rozpoznania jest znaczącym czynnikiem, mającym wpływ na prawidłowe i skuteczne leczenia. w tym celu przeprowadza się odpowiednie badania takie jak zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową, jądrowy rezonans magnetyczny oraz inne. Określone objawy uzależnione są od zajętych struktur oraz ich stopnia dysfunkcji.
Ból może mieć charakter neurogenny bądź somatyczny.Przewlekły ból może także skutkować następstwami w psychice co niestety dodatkowo pogłębia ból oraz może wywoływać objawy takie jak zawroty i bóle głowy, nudności czy szumy w uszach. W początkowym stadium choroby ból zwykle trwa krótko i ustępuje po odpoczynku. Jednakże wraz z rozwojem schorzenia odczuwany ból jest coraz silniejszy. Objawy nasilają się i nie ustępują.