ikona mapki   

ul. Okrężna 51 | Grodzisk Mazowiecki 05-825,

Hemoroidy dotyczą zaburzeń w obrębie układu żylnego w odbycie. Jest to rozszerzenie jednego lub więcej naczyń obiegu żylnego odbytniczego. Mówiąc o hemoroidach, tak naprawdę trzeba wiedzieć, że są to obrzęki wielkości ziarnka grochu, brodawkowate bądź wrzecionowate. Jeśli swoim zasięgiem nie wykraczają poza ujście odbytowe – mówi się o hemoroidach wewnętrznych czy też pierwszego stopnia.

Zewnętrzne lub drugiego stopnia są wtedy, gdy wysuwają się wraz z oddawaniem stolca, a potem cofają się samoistnie do wnętrza odbytu. Jeśli stale wypadają poza ujście odbytowe to są to hemoroidy zewnętrzne wystające. Rozróżnia się także hemoroidy samoistne oraz wtórne. Czynniki powodujące pojawienie się hemoroidów samoistnych to predyspozycje genetyczne takie jak słabe ściany naczyń żylnych, przez co dochodzi do rozszerzeń żylakowych również w innych miejscach i zmiany te dotyczą obrębu rodziny. Również czynniki mechaniczne. Wśród nich można wyróżnić zaparcia o charakterze permanentnym, wysiłek podczas oddawania stolca a także przy porodzie. Ciśnienie wewnątrz żył odbytniczych może być zwiększone w wyniku siedzące trybu życia a także długotrwałego przebywania w pozycji stojącej co także skutkuje pojawieniem się hemoroidów.

Zalicza się do przyczyn również czynniki ogólne, w tym alkoholizm procesy zapalne obejmujące układ żylny oraz błonę śluzową ścianki odbytniczej co w efekcie prowadzi do stwardnienia żył i ich powiększenia, a także nadużywanie środków przeczyszczających. Jeśli chodzi o hemoroidy wtórne to ich przyczyną jest niedrożność krwi w żyle wrotnej. W tym wypadku dochodzi do odwróconego kierunku przepływu krwi żylnej. Przepływa ona przez splot odbytniczy w wyniku czego dochodzi do widocznego powiększenia. Zaburzenia w odprowadzaniu krwi żylnej ze splotów odbytniczych mogą być również spowodowane występowaniem nowotworów. Także włókniakami macicy a nawet chorobami serca, które powodują zastój żylny. Dlatego niezbędne jest leczenie hemoroidów.

Hemoroidy, które występują w czasie ciąży czy też podczas porodu, zwykle samoistnie się cofają.

Zapraszam na konsultacje wszystkich zainteresowanych tematem – leczenie hemoroidów Warszawa (Żyrardów, Pruszków)

.