Choroby dotyczące żołądka to między innymi zapalenie błony śluzowej żołądka. Do jej pojawienia się prowadzi wiele czynników, które podrażniają bądź uszkadzają śluzówkę żołądka. Można tu wymienić nadżerkowe i krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka, refluksowe, infekcyjne oraz zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka. Do przewlekłego zapalenia najczęściej dochodzi pod wpływem zakażenia bakterią H.pylori, którą szacuje się, iż zakażonych nią jest około 50% całej populacji na świecie. Charakterystycznymi objawami są bóle oraz uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu.
Innym schorzeniem jest choroba wrzodowa żołądka. W procesie tym pojawiają się ubytki w błonie śluzowej żołądka oraz dwunastnicy, która jest narażona na działanie kwasu solnego i pepsyny. Najczęstszą przyczyną powodującą wrzody jest bakteria H. pylori. Występuje aż u 70% osób cierpiących na wrzody żołądka i u 95% chorych na wrzody dwunastnicy. Jako drugą częstą przyczyną podaje się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Najrzadszą przyczyną jednak możliwą jest ciężki stres. Wrzody żołądka występują pięć razy rzadziej niż wrzody dwunastnicy.
Kobiety chorują zwykle rzadziej niż mężczyźni, jednakże jest to niewielka różnice w liczbie chorych. Wrzody żołądka zwykle rozwijają się w przedziale wiekowym 55-65 lat, natomiast wrzody dwunastnicy w przedziale 25-75 lat. Powikłaniami może być krwawienie, perforacja oraz zwężenia odźwiernika. Z wrzodów żołądka mogą rozwinąć się nowotwory, więc należy je badać w tym kierunku. Schorzeniem może być również krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Do krwawienia dochodzi przez występowanie żylaków przełyku. Bardzo częstą przyczyną jest krwawienie z wrzodów żołądka czy też dwunastnicy. Do innych przyczyn zalicza się także zespół Mallory’ego-Weissa, zmiana o typie Dieulafoy, krwotoczne zapalnie błony śluzowej żołądka, zapalenie przełyku, nowotwory oraz dysplazje naczyniowe. Niewłaściwie leczenie krwawienia, powoduje wystąpienie śmiertelności w 10% przypadków.