ikona mapki   

ul. Okrężna 51 | Grodzisk Mazowiecki 05-825,

Jedną z chorób wątroby jest autoimmunologiczne zapalenie wątroby o charakterze przewlekłym. Narząd ulega postępującemu uszkodzeniu martwiczo-zapalnemu. Ponadto dochodzi do hipergammaglobulinemi i obecności krążących autoprzeciwciał. Etiopatologia tego schorzenia dotąd nie została poznana. Mówi się o predyspozycjach do jej wystąpienia takich jak podłoże genetyczne, zwiększona ekspozycja autoantygenów oraz wystąpienie defektu w mechanizmach regulujących odpowiedź immunologiczną.

U kobiet występuje częściej. Może przybierać formę od postaci bezobjawowej aż do bardzo ciężkich stanów. Innym schorzeniem są cholestatyczne choroby wątroby. Ich przyczyną mogą być zaburzenia w wydzielaniu żółci lub zaburzenia jej transportu. Widoczne skutki cholestazy to tłuszczowe stolce, utrata wagi, utrata magnezu oraz wapnia a także niedobory witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Te ostatnie skutkują problemami z krzepnięciem krwi. Mogą również doprowadzić do osteoporozy, nocnej ślepoty bądź zwyrodnienia mięśniowo-nerwowego.

Charakter nieodwracalny ma także marskość wątroby. Do jej powstawania przyczyniają się czynniki takie jak wirusy, toksyny, alkohol, niektóre leki, choroby autoimmunologiczne oraz dróg żółciowych. Z kolei jednym z poważnych schorzeń dróg żółciowych jest kamica żółciowa. Jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Jej przebieg polega na tym, iż w pęcherzyku żółciowym, przewodach zewnątrz i wewnątrzwątrobowych powstają złogi czyli kamienie żółciowe. Mogą być one cholesterolowe, barwnikowe i mieszane. Charakterystycznym objawem jest tak zwana kolka żółciowa, powodują bardzo silny i nagły ból w nadbrzuszu, który może promieniować do pleców. Kolka pojawia się najczęściej po spożyciu potraw ciężkostrawnych i tłustych. Kamica żółciowa niesie za sobą ryzyko wielu powikłań, stąd stanowi ona poważny problem kliniczny. Jej rozpoznanie jest możliwe dzięki ultrasonografii. Leczenie opiera się na próbie rozbicia złogów, kruszenia ich i usuwania, jednakże najskuteczniejszą metodą jest chirurgiczne usunięcie metodą laparoskopową.

.