IBS to zespół jelita drażliwego. Schorzenie bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. To co osoby zdrowe mogą bez problemu spożywać na śniadanie, tak jak płatki, jajka czy pieczywo, dla osób dotkniętych tą chorobą jest właściwie niemożliwe. Po spożyciu takich pokarmów dochodzi do bólów brzucha a nawet biegunek. Wiele chorych osób rezygnuje ze śniadań, aby mieć pewność, że bez problemów dotrą do swojego miejsca przeznaczenia, czyli szkoły czy też pracy. Uporczywe bywają podróże autobusem, kiedy to w trudnej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa możliwość skorzystania z toalety, a w takim wypadku jest to po prostu niemożliwe. Nie jest to choroba zagrażające zdrowiu, ale bardzo uciążliwa i upośledzająca codziennie życie, a cierpi na nią ponad 10% społeczeństwa.
Wiele osób cierpiących na zespół jelita drażliwego ma poważne problemy w normalnym funkcjonowaniu, w życiu rodzinnym, towarzyskim, społecznym a nawet zawodowym. Jest to schorzenie przewlekłe, które może utrzymywać się przez całe życie. Bywa także, że objawy się nasilają lub nawet całkowicie zanikają na jakiś czas. Wiele osób rezygnuje także z aktywności fizycznej, ze względu na często pojawiające się bóle brzucha, nudności czy też wzdęcia. Takie osoby muszą również zrezygnować z jedzenia poza domem, bowiem ze swojej diety muszą wyłączyć wiele produktów spożywczych. Osoby cierpiące na IBS, mają problemy ze znalezienie i utrzymaniem stałej pracy. Są częściej zwalniane i tracą chęć do szukania nowych zajęć. Wynika to z tego, iż częściej chorują i muszą korzystać ze zwolnień lekarskich, co nie jest dobrze widziane w jakiejkolwiek pracy.
Aby zapobiec przykrym konsekwencjom zespołu jelita drażliwego, należy koniecznie rozpocząć od wizyty u lekarza. Wczesne rozpoznanie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, wprowadzenie odpowiedniej diety i możliwość normalnego funkcjonowania na co dzień przy zachowaniu pewnych zasad i zaleceń lekarskich. Należy przede wszystkim unikać stresu, gdyż to może nasilać objawy, które występują przy tym schorzeniu. Odpowiednia dieta nie zawsze wystarcza sama w sobie, ale pozwala zminimalizować przykre dolegliwości i pomaga w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Aby wyeliminować dolegliwości konieczne jest czasem stosowanie odpowiednich leków. Warto zapoznać się z listą produktów, które należy stanowczo wykluczyć ze swojego codziennego jadłospisu i tymi, które najlepiej ograniczyć do koniecznego minimum. Zastosowanie tych dość prostych zasad i unikanie stresu jest w stanie znacznie poprawić jakość życia osób cierpiących na zespół jelita drażliwego. Pomocne są także leki i stała opieka lekarska oraz własny rozsądek, według którego chory jest w stanie ocenić po jakich pokarmach tak naprawdę czuje się gorzej i ma najsilniejsze objawy, oraz w jakich sytuacjach pojawiają się one. Wtedy łatwiej wykluczyć takie czynniki i funkcjonować w miarę normalnie. Oczywiście wymaga to pewnego wysiłku, samodyscypliny i nie poddawania się w codziennej walce o normalne życie, jednakże warto poświęcić odrobinę czasu na zapoznanie się z tym co robić, żeby poprawić jakość swojego życia.