ikona mapki   

ul. Okrężna 51 | Grodzisk Mazowiecki 05-825,

Zmiany, które pojawiają się na skórze mogą mieć charakter wrodzony bądź nabyty. Pojawiają się w różnych okresach życia. Jest ich tak naprawdę bardzo wiele i trudno samemu rozpoznać, które z nich są niegroźne a które mogą sugerować poważne schorzenie. Aby zdiagnozować jakiekolwiek zmiany skórne najlepiej udać się do dermatologa, który przy użyciu odpowiednich narzędzi i ewentualnych przeprowadzonych specjalnych badań, jest w stanie stwierdzić czy dana zmiana jest niebezpieczna i zagraża zdrowiu bądź życiu, czy są to zmiany, które mają formę łagodną i nie stwarzają jakiegokolwiek zagrożenia. Takie zmiany można usuwać różnymi metodami, czasami korzystając z zabiegów chirurgicznego usunięcia, jednakże najczęściej są to kwestie kosmetyczne. Na usuwanie takich zmian często decydują się osoby u których zmiany znajdują się w miejscach widocznych czy też są znacząco szpecące i powodują jakikolwiek dyskomfort.

To co z pewnością powinno niepokoić oraz być sygnałem do zgłoszenia się do lekarza, to wszelkie objawy, które nas samych mogą zaniepokoić. Dlatego znamiona należy obserwować pod kątem kształtu, barwy, wypukłości oraz tego czy nie dochodzi do powstania stanów zapalnych, szczególnie ropiejących. Obserwacji podlega także liczba znamion. Należy je regularnie badać i sprawdzać czy ich liczba nie zwiększą się znacząco, w krótkim okresie czasowym. Niepokojącymi objawami mogą być także zaczerwienienia oraz bolesność w obrębie znamienia czy też w pobliskich okolicach. Stany przedrakowe stanowią znamiona, które z biegiem czasu mogą przekształcać się w nowotwory złośliwe. Trudno jest ustalić, które zmiany mogą sugerować wstępny okres transformacji nowotworowej. Stany przednowotworowe, z których najczęściej rozwijają się nowotwory to zmiany związane z działaniem światła słonecznego i innych rodzajów promieniowania UV. Zalicza się tu rogowacenie starcze, skórę pergaminową i barwnikową oraz uszkodzenie rentgenowskie skóry.

Kolejnym stanem przednowotworowym są rogowacenia chemiczne w tym arsenowe i dziegciowe a także rogowacenia białe w obrębie błon śluzowych i półśluzówek jamy ustnej a także narządów płciowych. Najrzadszymi przypadkami stanów przednowotworowych, z których mogą się rozwinąć nowotwory są przewlekłe stany zapalne z bliznowaceniem oraz przerosłe blizny po oparzeniach. Podsumowując, nie każda zmiana, którą obserwujemy na skórze można być zagrożeniem rozwoju nowotworu złośliwego. Mimo, iż wiele ze znamion skórnych wygląda nieco dziwnie, niecodziennie i przede wszystkim szpecząco, nie musi to oznaczać, że mamy do czynienia z rakiem skóry. Oczywiście są czynniki, które predysponują do tego, że nawet zdrową skórę może objąć nowotwór, tak jak w przypadku nadmiernego i nierozsądnego korzystania z solarium, co grozi czerniakiem. Stąd tak dużo mówi się o profilaktyce, która polega na unikaniu ekspozycji skóry na zbyt duże promieniowanie UV oraz obserwacji nawet zwykłych znamion, popularnie zwanych pieprzykami. Większość z nich ma postacie łagodne i nie wymagają jakiegokolwiek leczenia.

.