ikona mapki   

ul. Okrężna 51 | Grodzisk Mazowiecki 05-825,

Chirurg ogólny wbrew pozorom ma wiele zadań do wykonania. Specyfika jego zawodu polega na tym, że zajmuje się wieloma schorzeniami. Chirurg ogólny musi zajmować się zarówno diagnostyką jak i leczeniem chorób wielu układów oraz narządów w organizmie ludzkim. W zakresie chirurgii ogólnej jest przede wszystkim leczenie operacyjne a także powikłania wielu schorzeń. Włącznie z leczeniem operacyjnym nowotworów, chociaż zabiegami specjalistycznymi zajmują się chirurdzy i ogólnie dziedziny chirurgii, które dotyczą już konkretnych rejonów ciała, tak jak na przykład kardiochirurgia. W chirurgii ogólnej leczy się choroby przełyku, żołądka i dwunastnicy, jelit, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wątroby, trzustki, śledziony, gruczołu piersiowego, ścian jamy brzusznej w tym przepukliny. W oddziałach chirurgii ogólnej wykonuje się również amputacje kończyn.

Chirurgia ogólna zajmuje się w ograniczonym zakresie chorobami skóry. Chirurg ogólny leczy również złamane kończyny i zakłada opatrunki gipsowe. Zabiegami specjalistycznymi zaliczanymi do chirurgii ogólnej jest również trepanacja czaszki i tracheotomia. Chirurgia ogólna obejmuje również drenaż klatki piersiowej w przypadku stwierdzenia odmy opłucnej czy występowania płynu w opłucnej. Innymi zabiegami, które wykonuje chirurg ogólny są również zabiegi endoskopowe przeprowadzane w przewodzie pokarmowym, w tym gastroskopia, kolonoskopia i inne. Tamuje się także krwawienia z przewodu pokarmowego poprzez zabieg operacyjny lub endoskopię. Usuwane są operacyjnie zatory w obwodowych naczyń krwionośnych. Jest to zabieg nazywany embolektomią. Nakłuwa się również nadłonowo pęcherz moczowy. W chirurgii ogólnej dokonuje się rekonstrukcji wielu uszkodzonych tkanek, w tym nerwów, naczyń krwionośnych, skóry oraz powięzi. Wykonywane są przez chirurgów ogólnych także badania endoskopowe takie jak anoskopia, rektoskopia, ezofagoskopia, gastroduodenoskopia i również te już wcześniej wymienione.

Podsumowując można stwierdzić, że chirurgia ogólna jak sama nazwa wskazuje zajmuje się przypadkami i schorzeniami powszechnie występującymi. Tymi, do których chirurg ogólny nie potrzebuje ukierunkowania na jeden wybrany rejon ciała. Od tego są już chirurdzy specjalizujący się w wąskich dziedzinach i wykonujący dużo bardziej specjalistyczne zabiegi. Można stwierdzić, iż chirurgia ogólna poniekąd jest chirurgią od wszystkiego, bo zajmuje się praktycznie każdym organem i układem w ciele człowieka, który narażony jest na rozmaite procesy chorobotwórcze.

.