Chirurgia ogólna – chirurgia od wszystkiego?

Chirurg ogólny wbrew pozorom ma wiele zadań do wykonania. Specyfika jego zawodu polega na tym, że zajmuje się wieloma schorzeniami. Chirurg ogólny musi zajmować się zarówno diagnostyką jak i leczeniem chorób wielu układów oraz narządów w organizmie ludzkim. W zakresie chirurgii ogólnej jest przede wszystkim leczenie operacyjne a także powikłania wielu schorzeń. Włącznie z leczeniem operacyjnym nowotworów, chociaż zabiegami specjalistycznymi zajmują się chirurdzy i ogólnie dziedziny chirurgii, które dotyczą już konkretnych rejonów ciała, tak jak na przykład kardiochirurgia. W chirurgii ogólnej leczy się choroby przełyku, żołądka i dwunastnicy, jelit, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wątroby, trzustki, śledziony, gruczołu piersiowego, ścian jamy brzusznej w tym przepukliny. W oddziałach chirurgii ogólnej wykonuje się również amputacje kończyn.

Chirurgia ogólna zajmuje się w ograniczonym zakresie chorobami skóry. Chirurg ogólny leczy również złamane kończyny i zakłada opatrunki gipsowe. Zabiegami specjalistycznymi zaliczanymi do chirurgii ogólnej jest również trepanacja czaszki i tracheotomia. Chirurgia ogólna obejmuje również drenaż klatki piersiowej w przypadku stwierdzenia odmy opłucnej czy występowania płynu w opłucnej. Innymi zabiegami, które wykonuje chirurg ogólny są również zabiegi endoskopowe przeprowadzane w przewodzie pokarmowym, w tym gastroskopia, kolonoskopia i inne. Tamuje się także krwawienia z przewodu pokarmowego poprzez zabieg operacyjny lub endoskopię. Usuwane są operacyjnie zatory w obwodowych naczyń krwionośnych. Jest to zabieg nazywany embolektomią. Nakłuwa się również nadłonowo pęcherz moczowy. W chirurgii ogólnej dokonuje się rekonstrukcji wielu uszkodzonych tkanek, w tym nerwów, naczyń krwionośnych, skóry oraz powięzi. Wykonywane są przez chirurgów ogólnych także badania endoskopowe takie jak anoskopia, rektoskopia, ezofagoskopia, gastroduodenoskopia i również te już wcześniej wymienione.

Podsumowując można stwierdzić, że chirurgia ogólna jak sama nazwa wskazuje zajmuje się przypadkami i schorzeniami powszechnie występującymi. Tymi, do których chirurg ogólny nie potrzebuje ukierunkowania na jeden wybrany rejon ciała. Od tego są już chirurdzy specjalizujący się w wąskich dziedzinach i wykonujący dużo bardziej specjalistyczne zabiegi. Można stwierdzić, iż chirurgia ogólna poniekąd jest chirurgią od wszystkiego, bo zajmuje się praktycznie każdym organem i układem w ciele człowieka, który narażony jest na rozmaite procesy chorobotwórcze.

.